משכנות שאננים

עולים למשכנות שאננים

#טיולהשבוע

 

עולים למשכנות שאננים 

 

לפני שני פוסטים ( כן כן ..אני בטוח שאתם עוקבים 😉) כתבתי שמבריכת הסולטן ניתן לעלות להר ציון ולמשכנות שאננים.

בשבוע שעבר כתבתי על הר ציון והפעם אזכיר את משכנות שאננים וימין משה .

 

מעל בריכת הסולטן ישנו שביל שמוליך אתכם אל השער של מתחם כרם משה ויהודית אותו קנה משה מונטיפיורי מאגא אל דודאר בסכום של 1000 ליש״ט אחרי משא ומתן אוריינטלי או אם תרצו ,תנ״כי בסגנון אברהם אבינו ועפרון החיתי בו אגא אל דודאר סירב לקחת ממונטיפיורי כל כסף בטענה שכבוד הוא לו שמונטיפורי יקבל את הקרקע בחינם ואילו מונטיפיורי , שהבין דבר או שניים בענייני משא ומתן בחלק הזה של הגלובוס , סירב לקחת מתנות מתוך הבנה שבסוף גם יוגש המחיר ואכן בסוף ״לאחר לחץ״ הסכים אל דודאר למכור את הקרקע למונטיפיורי בתמורה ל1000 ליש״ט( סכום מכובד מאוד באותם ימים במיוחד עבור קרקע מחוץ לעיר העתיקה) .

ניכנס דרך השער ונראה ממול את כתובת ההקדש של משכנות שאננים שהוקמה בשנת כת״ר  על ידי השר מונטיפיורי מכספי הנדיב יהודה טורא מניו אורלינס שהפקיד בידי מונטיפיורי 50000 דולר למען עניי עם ישראל ומונפיורי השתמש בזה לבניית השכונה .

השכונה נבנתה בשנת תר״ך , אבל הרבה יותר יפה לשחק עם האותיות וליצור כת״ר משל השכונה מהווה את כתרה של ירושלים.

נעלה במעלה המדרגות ונעיף מבט על המבנה הארוך של שכונת משכנות שאננים עם 20 הדירות שחולקו שווה בשווה בין העדות. 8 דירות לאשכנזים , 8 דירות לספרדים , שני בתי כנסת ( ספרדי ואשכנזי) , דירה לרב הספרדי ודירה לרב האשכנזי. 

נפנה ונעלה אל החלק החדש של משכנות שאננים שנבנה מאוחר יותר ובו עוד 4 דירות .

נרד בשביל המחבר בין משכנות שאננים לימין משה שהוקמה ב1891 ונלך לאורך רחוב מלכי. נראה את בית הכנסת הספרדי , את גן אברהם הצופה אל עבר העיר העתיקה ואת בתי ימין משה  הריקים בחלקם ( בתי רפאים של עשירים שבאים רק לחופשות ) ונמשיך אל טחנת הרוח שהיתה אמורה לפרנס את תושבי משכנות שאננים אולם לא ממש פעלה עקב אי התאמה למשטר הרוחות של ירושלים ( עבדה קצת יותר משני עשורים)וכמובן נראה את המרכבה המשוחזרת ( המקורית הוצתה) שמול התחנה. 

כולנו זוכרים את השיר על מונטיפיורי שעלה למרכבה ודיו לסוסים אמר , אבל כל זה היה בחו״ל והוא אף פעם לא הגיע עם המרכבה לארץ ישראל...רק שנים לאחר מותו הובאה המרכבה לארץ.

לסיום נרד אל תצפית המלך חואן קרלוס והמלכה סופיה עם נוף מרהיב של משכנות שאננים וימין משה, הר ציון והעיר העתיקה.

ניתן גם לרדת אל גן בלומפילד ולהצטלם ליד מזרקת האריות המרשימה.